مهارت گفتاری انگلیسیمهارتهای انگلیسی

چگونه زبان انگلیسی را بهتر تلفظ کنیم

 

چگونه زبان انگلیسی را بهتر تلفظ کنیم : ۱۴ توصیه که به‌کمک آن‌ها می‌توانید مانند یک انگلیسی‌زبانِ نِیتیو صحبت کنید | تلفظ صحیح انگليسی

«چی گفتی؟»

«می‌تونی حرفت رو تکرار کنی؟»

چند بار این جمله را در هنگام صحبت شنیده‌اید؟ حتی اگر دایره‌ی واژگان و دستور زبان انگلیسی شما بی‌نقص باشند، باز هم ممکن است که به‌خاطر طرز تلفظتان مردم صحبت‌های شما را به‌سختی بفهمند.

تلفظ صحیح کلمات انگلیسی می‌تواند یکی از دشوارترین بخش‌ها در یادگیری زبان انگلیسی باشد.

در زبان انگلیسی صداهایی وجود دارند که ممکن است در زبان مادری شما وجود نداشته باشند، بنابراین شما باید یاد بگیرید که چگونه صداهای کاملاً جدید را تولید کنید.

علاوه بر این، مصوت‌های انگلیسی (vowels) تلفظ یک کلمه را واقعاً سخت و پیچیده می‌کنند. برای مثال، کلمات «way» ، «weigh» و «whey» همه به یک شکل بیان می‌شوند، درحالی‌که تلفظ کلمات «comb» ، «bomb» و «tomb» کاملآً متفاوت از یکدیگر است.

وای، بله می‌دانیم، این چیزها می‌توانند آدم را دیوانه کنند.

خوب، به‌همین خاطر است که ما ۱۴ توصیه برای شما آماده کرده‌ایم. این توصیه‌ها به شما کمک می‌کنند که کلمات انگلیسی را بهتر تلفظ کنید.

چگونه زبان انگلیسی را بهتر تلفظ کنیم | تلفظ صحیح انگليسی

۱٫ گوش‌دادن را یاد بگیرید.

پیش از این‌که یاد بگیرید چگونه صحبت کنید، باید یاد بگیرید که چگونه گوش دهید. در هنگام گوش‌دادن، تشخیص بعضی از صداها از یکدیگر می‌تواند کار دشواری باشد. آیا گوینده خوابید (sleep) یا لیز خورد (slip) ؟ آیا ساق پای او (shin) آسیب دید یا چانه‌اش (chin) ؟ اگر بتوانید تفاوت بین آن‎ها را بشنوید، تفاوت در بیان آن‌ها برای شما آسان‌تر خواهد شد. 

راهنما‌های بسیاری وجود دارند که می‌توانید کارتان را با آن‌ها شروع کنید و مهارت گوش‌دادن را یاد بگیرید. در این‌جا ما چند مقالۀ عالی داریم که به شما یاد می‌دهند که به‌کمک فیلم‌ها، ترانه‌ها، موزیک‌ها و پادکست‌ها، مهارت گوش‌دادن را یاد بگیرید. همچنین می‌توانید تمرینات لیسنینگ را در اینترنت پیدا کنید.

تمرین‌های تلفظِ سایت «Many Things» بسیار جالب و ماهرانه هستند، مخصوصاً مجموعۀ بزرگ درس‌های آن که به جفت‌های کمینه (minimal pairs) می‌پردازد. جفت‌های کمینه، جفت کلماتی هستند که تنها در یک آوا تفاوت دارند، مانند «sleep» و «slip» . شما می‌توانید بر روی هر یک از کلمات کلیک کنید تا یک جملۀ کامل را که با آن کلمه ساخته شده است، بشنوید، سپس در کادر دوم از خودتان یک آزمون بگیرید و بر روی پاسخ صحیح کلیک کنید.

هرچه‌قدر در شنیدن کلمات بهتر شوید، در تلفظ آن‌ها نیز بهتر خواهید شد.

۲٫ دقت کنید که دهان و لب‌هایتان چه‌طور حرکت می‌کنند.

شما هنگام صحبت دهانتان را حرکت می‌دهید. نحوه‌ی حرکت دهان شما بر روی نحوه‌ی تلفظ شما تأثیر می‌گذارد.

قدم اول در اصلاح شکل دهانتان این است که از آن آگاه باشید و به آن توجه کنید. چند روش وجود دارد که با کمک آن‌ها می توانید بررسی کنید و ببینید که آیا دهان و لب‌هایتان شکل صحیحی دارند یا خیر:

از یک آینه استفاده کنید. این کار، با اختلاف، ساده‌ترین روش برای تشخیص حرکات دهان در هنگام صحبت‌کردن است.

یکی از انگشتان خود را جلوی لب‌هایتان بگذارید (مانند زمانی‌که می‌خواهید بگویید «هیسس» ) . در حین صحبت انگشت خود را حرکت ندهید. شما باید حس کنید که لب‌هایتان از انگشتتان دور می‌شود یا به آن به فشار می‌آورد.

به افراد دیگر نگاه کنید و دقت کنید که دهان و لب‌هایشان در هنگام صحبت چه ‌شکلی به‌خود می‌گیرند. برنامۀ تلویزیونی یا فیلم موردعلاقه‌تان را دنبال کنید. آیا می‌توانید شکل صورت و صداهای بازیگران را تکرار کنید؟

راهنماها و تصاویر بسیاری در اینترنت وجود دارند که به شما کمک خواهند کرد که چگونه دهانتان را حرکت دهید. وبسایت «Sound of English» توضیحات خوبی در رابطه با تلفظ بعضی کلماتِ خاص دارد. این راهنما برای افرادی که انیمیشن سه‌بعدی می‌سازند، درنظر گرفته شده است، اما تصاویر موجود در این راهنما برای درک شکل ظاهری دهان در هنگام صحبت، شروع خیلی خوبی به‌حساب می‌آیند.

همچنین می‌توانید ویدیوهای فوق‌العاده‌ای پیدا کنید که نحوه‌ی صحیح شکل‌دادن به دهان و لب‌ها را در هنگام صحبت نشان می‌دهند، مانند این ویدیو از جورجی هاردینگ (Georgie Harding) :

احساس می‌کنید که زبانتان سفت و بی‌حرکت شده است؟ دهان و زبانتان را شل کنید و آماده شوید که با این تمرین سرگرم‌کننده‌ای که وبسایت «HowCast» با هدف گرم‌کردن و آماده‌سازی برای شما درنظر گرفته است، بر روی مهارت تکلمتان کار کنید!

۳٫ به زبانتان توجه کنید.

در اصل، آن‌چه بین کلمۀ rice و lice تفاوت ایجاد می‌کند، زبان شما است. هنگام صحبت، شما زبا‌نتان را حرکت می‌دهید تا صداها را تولید کنید. احتمالاً حتی متوجه این مسئله نشده بوده‌اید، زیرا این کار را بدون فکرکردن انجام می‌دهید. برای اصلاح و بهبود طرز تلفظ، خوب است که ببینید زبانتان مشغول انجام چه‌کاری است.

حروف «L» و «R» و صدای «TH» ازجمله صداهای دشوار برای انگلیسی‌زبانانِ non-native هستند. تلفظ صحیح آن‌ها کاملاً به زبان بستگی دارد!

برای تولید صدای «L»

 زبان شما باید پشت دندان‌های جلویی شما و سقف دهانتان، دقیقاً پشت دندان‌ها، را لمس کند. همین حالا امتحان کنید: کلمۀ «light» را بیان کنید. چند بار آن را بگویید. محل زبانتان را در دهانتان احساس کنید. مطمئن شوید که زبان شما سقف دهانتان را لمس کند.

برای تولید صدای «R» 

زبان شما نباید سقف دهانتان را لمس کند. زبانتان را تا نیمۀ دهان به‌عقب ببرید، نزدیک به محلی که اگر سکوت می‌کردید، به‌طور طبیعی در آن‌جا بی‌حرکت قرار می‌گرفت. هنگام تلفظ این صدا لب‌های شما باید کمی گِرد شوند. همین حالا امتحان کنید: کلمۀ «right» را چند بار بگویید. شما باید بتوانید هوایی را که هنگام صحبت بین زبان و سقف دهان شما درحال حرکت است، احساس کنید. همچنین هنگام تولید این صدا باید احساس کنید که لب‌هایتان کمی گِردتر می‌شوند.

حالا نوبت به صدای «TH» می‌رسد

. اگر در زبان مادری شما (مثلا فارسی!)، صدایی شبیه به «TH» وجود نداشته باشد، ممکن است این صدا برای شما عجیب به‌نظر برسد. برای تولید صدای «TH» ، زبان خود را بین دندان‌های بالا و پایین قرار دهید. زبان شما باید از بین دندان‌ها کمی بیرون بزند و درست زمانی‌که هوا را از دهانتان به‌بیرون هل می‌دهید، بگذارید کمی هوا از بین زبان و دندان‌هایتان خارج شود این کار باعث تولید صدای «TH» می‌شود. همین حالا امتحان کنید: کلمۀ «think» را بیان کنید. چند بار آن را تکرار کنید. مطمئن شوید که زبانتان را بین دندان‌هایتان فشار می‌دهید.

حالا که می‌دانید زبانتان را کجا بگذارید، می‌توانید تفاوت را بشنوید؟

در سایت YouTube راهنماهای بسیاری درزمینۀ تلفظ وجود دارند، پس به‌دنبال آن راهنمایی بگردید که به شما کمک کند تا در زمینۀ صداهای زبان انگلیسی مهارت پیدا کنید!

اگر نمی‌توانید بفهمید که برای تولید صدای صحیح باید با زبانتان چه‌کار کنید، از یک نفر بپرسید. از او بخواهید که یک کلمه با آن صدا را تلفظ کند، سپس به شما بگوید که زبانش را کجا می‌گذارد. احتمالاً آن شخص نیز قبلاً به این موضوع فکر نکرده است!

چگونه زبان انگلیسی را بهتر تلفظ کنیم | تلفظ صحیح انگليسی

۴٫ کلمات را به اجزای کوچک‌تر (صدا) تجزیه کنید.

کلمات از چند هجا (syllable) یا جزء تشکیل شده‌اند. برای مثال، کلمۀ «syllable» سه هجا دارد: (sy-la-ble) . تبدیل کلمات به اجزای کوچک‌تر باعث می‌شود که تلفظ آن‌ها آسان‌تر شود.

برای این‌که ببینید یک کلمه چند هجا دارد، دست خود را دقیقاً هم‌سطح با زیر چانه‌تان قرار دهید. کلمۀ موردنظرتان را آهسته بیان کنید. هر بار که چانۀ شما دستتان را لمس می‌کند، یک هجا محسوب می‌شود.

حتی می‌توانید آن کلمه را جزبه‌جز بر روی کاغذ بنویسید. بین هر هجا یک فضای خالی یا یک خط بگذارید (هر هجا باید حداقل دارای یک مصوت باشد: y ، u ، o ، i ، e ، a ) . حالا سعی کنید آن کلمه را بگویید. آن را آهسته بیان کنید و بعد از هر هجا مکث کنید. این توصیه کار شما را آسان‌تر نکرد؟

اگر در زمینۀ هجاها دچار مشکل شده‌اید، می‌توانید به وبسایت  How Many Syllablesنگاهی بیندازید. این وبسایت هجاهای موجود در هر کلمه‌ای‌ را که جستجو کنید، به شما نمایش می‌دهد و حتی نحوه‌ی تلفظ آن را نیز به شما نشان می‌دهد.

۵٫ به صداها و کلمات، تکیه (stress) اضافه کنید.

انگلیسی، یک زبانِ موکد است. این بدین معنا است که بعضی از کلمات و صداها از بقیه مهم‌تر هستند. وقتی کلمه‌ای را با صدای بلند بیان می‌کنید، می‌توانید این برتری بین صداها را بشنوید. برای مثال، کلمۀ «introduce» با یک تکیه در انتهای آن تلفظ می‌شود، بنابراین صدای آن این‌گونه به گوش می‌رسد: «in-tro-DUCE»

گاهی‌اوقات محل تکیه در یک کلمه، می‌تواند معنای آن کلمه را تغییر دهد. این کلمه را با صدای بلند بیان کنید: «present» . اگر آن را به‌شکل «PREsent» تلفظ کردید، درواقع درمورد یک اسم (noun) صحبت کرده‌اید که معنای آن یکی از این دو مورد است: «right this moment» یا «a gift» . اگر آن را به‌شکل «preSENT» تلفظ کردید، درواقع درمورد یک فعل (verb) به‌معنای «to give or show»صحبت کرده‌اید.

برای محل تکیه (stress) در هر کلمه قواعدی وجود دارد. مورد زیر یکی از این قواعد است:

در اکثر کلمات دوهجایی، استرس در هجای اول است و در اکثر افعال دوهجایی استرس روی هجای دوم قرار می‌گیرد.

این دقیقاً مانند کلمۀ «present» است. یک مثال دیگر: اسمِ «ADDress» به معنای محل زندگی شما است و فعل «addRESS» به‌معنای صحبت‌کردن با یک نفر و او را مورد خطاب قراردادن است.

اگر این قواعد برای شما بیش‌ازحد پیچیده هستند، نگران نباشید، لازم نیست کل آن‌ها را حفظ کنید بهترین روش یادگیری، گوش‌دادن و تمرین‌کردن است. به‌یاد داشته باشید که اکثر انگلیسی‌زبانانِ native نیز این قواعد را نمی‌دانند، آن‌ها فقط آن‌چه را که «به‌نظرشان صحیح می‌آید» ، بیان می‌کنند. با تمرین کافی، شما نیز می‌توانید بفهمید که ‌چه‌چیزی صحیح به‌‌نظر می‌آید.

چگونه زبان انگلیسی را بهتر تلفظ کنیم | تلفظ صحیح انگليسی

جمله‌ها نیز دارای تکیه هستند؛ بعضی از کلمات اهمیت بیش‌تری در جمله دارند و نسبت به سایر کلماتِ جمله با وضوح و قدرت بیش‌تری بیان می‌شوند. سعی کنید این جمله را با صدای بلند بیان کنید: «I ate some toast with butter in the morning.»

این جمله باید بدین شکل به گوش برسد: (کلمات پررنگ همان کلمات موکد هستند) : «I ate some toast with butter in the morning.» می‌بینید که چگونه هر بار که به یک کلمۀ مهم می‌رسید سرعت خود را کم می‌کنید، و چگونه از روی کلمات کم‌اهمیت به‌سرعت می‌گذرید؟

به تمرین ادامه دهید و باصدای بلند مطالعه کنید، با دیگران گفتگو کنید و هنگامی‌که آن‌ها صحبت می‌کنند به‌دقت گوش کنید و ببینید که تکیه را درکجای کلمه یا جمله‌شان می‌گذارند.

۶٫ از خودتان بپرسید که دوست دارید کدام لهجۀ انگلیسی را یاد بگیرید.

وقتی به زبان انگلیسی صحبت می‌کنید، دوست دارید مردم تصور کنند که شما اهل آمریکا هستید یا اهل انگلیس؟ استرالیا یا نیوزلند؟ شاید هم کانادا یا آفریقای جنوبی؟

یکی از اولین تصمیماتی که باید در مسیر یادگیری زبان انگلیسی بگیرید، انتخاب لهجۀ زبان انگلیسی‌تان است. این کار، پیش از هرچیز، بیش‌ترِ لغاتی را که قرار است یاد بگیرید، مشخص خواهد کرد. برای مثال، انگلیسی‌زبانان ایرلندی درمقایسه با انگلیسی‌زبانان آمریکایی، برای بعضی چیزهای خاص از الفاظ متفاوتی استفاده می‌کنند، به‌خصوص وقتی صحبت از زبان عامیانه یا همان اسلنگ (slang) به‌میان می‌آید.

ضمناً این انتخاب به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای بر روی طرز تلفظ شما تأثیر خواهد گذاشت.

انگلیسی آمریکایی و انگلیسی بریتانیاییاحتمالاً دو مورد از متداول‌ترین انواع زبان انگلیسی برای زبان‌آموزان ESL هستند.

چگونه زبان انگلیسی را بهتر تلفظ کنیم
چگونه زبان انگلیسی را بهتر تلفظ کنیم | تلفظ صحیح انگليسی

انتخاب هر یک از این دو نوع از زبان انگلیسی، بر روی شیوه‌ای که صداها را تلفظ می‌کنید، تأثیر خواهد گذاشت. برای مثال، در  آمریکا اگر صدای «r» در انتهای یک کلمه باشد، بسیار قوی‌تر تلفظ می‌شود.

و هنگامی‌که یک «t» در وسط یک کلمه ظاهر می‌شود، آمریکایی‌ها اغلب آن را مانند یک «d» تلفظ می‌کنند، درحالی‌که انگلیسی‌ها آن را مانند یک «t» قوی تلفظ می‌کنند. کلماتی مانند «water» ، «whatever» یا «lighter» را درنظر بگیرید.

این تازه شروع ماجرا است. من می‌توانم همین‌طور بی‌وقفه ادامه دهم!

علاوه‌بر این، انتخاب بین انگلیسی آمریکایی و انگلیسی بریتانیایی، نحوه‌ی بیان بعضی کلمات را به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای تغییر خواهد داد، چند مورد از این کلمات را به‌عنوان مثال ذکر می‌کنیم: «aluminum» ، «schedule» ، «garage» و «mobile» .

وقتی تصمیم گرفتید که می‌خواهید کدام لهجۀ انگلیسی را داشته باشید، روش‌ها و ابزار مطالعاتی خود را براساس تصمیمتان پایه‌ریزی کنید.

برای مثال، اگر می‌خواهید انگلیسی آمریکایی را یاد بگیرید، برای تبادل زبان انگلیسی به یک شریک بریتانیایی نیاز ندارید، درست است؟ شما قرار است که صداهایی را که می‌شنوید، تقلید کنید، بنابراین باید اشخاص و منابعی را پیدا کنید که لهجۀ صحیح را برای شما تأمین کنند.

تماشای فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی روشی عالی برای یادگیری زبان انگلیسی و گرفتن لهجه است. من به‌طور ویژه عاشق تماشای سریال‌های تلویزیونی هستم، زیرا ساعت‌ها محتوا را در اختیار شما قرار می‌دهند و شما به‌مرور زمان یاد می‌گیرید که لهجۀ شخصیت‌ها را متوجه شوید.

چگونه زبان انگلیسی را بهتر تلفظ کنیم | تلفظ صحیح انگليسی

اگر به‌دنبال یک برنامۀ تلویزیونی بریتانیایی هستید، من سریال «The Crown» را به شما پیشنهاد می‌کنم، یک سریال درام درمورد ملکه الیزابت دوم. من عاشق برنامۀ «The Great British Baking Show» نیز هستم. تماشای این Reality Show (نوعی برنامۀ تلویزیونی که بخش هایی از زندگی آدم های واقعی را دنبال می‌کند) نشاط‌آور و سرگرم‌کننده است و به‌کمک آن شما زبان کاربردی امروزی را به‌سرعت یاد خواهید گرفت.

نظرتان درمورد برنامه‌های آمریکایی چیست؟ سریال «Friends» یک گزینۀ شناخته‌شده برای یادگیری زبان انگلیسی است و آمریکایی‌های زیادی علاقه‌مند خواهند بود که با شما درمورد آن صحبت کنند. برنامۀ «Brooklyn Nine-Nine» یک سیت‌کام درمورد پلیس‌های (مرد و زن) شهر نیویورک است که این روزها درحال پخش است.

همچنین می‌توانید ابزارهای آموزشی‌ای پیدا کنید که شما را منحصراً درمعرض لهجۀ دلخواهتان قرار ‌دهند. برای مثال، چند اپ دانلود کنید.

اگر قصد دارید انگلیسی بریتانیایی را یاد بگیرید، اپلیکیشن Learn English Sounds Right برای افرادی که می‌خواهند لهجۀ بریتانیایی داشته باشند، یک راهنمای تلفظ زبان انگلیسی فراهم خواهد کرد. شما می‌توانید این اپلیکیشن را بر روی دستگاه iOS یا Android خود نصب کنید.

اپلیکیشن «ELSA Speak: English Accent Coach» یک اپ عالی است که به‌کمک آن یاد می‌گیرید که چگونه مثل یک فرد آمریکایی صحبت کنید. این اپلیکیشن را از Apple store یا Google play store دانلود کنید.

همان‌طور که می‌توانید ببینید، انتخاب لهجه، بر روی تک‌تک انتخاب‌های دیگر شما درزمینۀ تلفظ زبان انگلیسی، تأثیر خواهد گذاشت!

۷٫ در تلفظ بعضی صداها اغراق کنید (آن‌ها را برجسته‌تر و اغراق‌آمیز کنید) .

هرکس که در تئاتر بازی کرده باشد، درمورد اغراق‌کردن می‌داند.

آیا تابه‌حال اتفاق افتاده است که بر روی صحنه باشید و حالت چهره‌تان را تغییر داده باشید یا به دیالوگ یک شخص دیگر واکنش نشان داده باشید و بلافاصله کارگردان با فریاد به شما گفته باشد: «اون کار رو با اغراق بیش‌تری انجام بده!» روی صحنه باید اغراق کنید تا به‌چشم تماشاگران طبیعی به‌نظر برسید.

تلفظ زبان انگلیسی دقیقاً به همین‌صورت است.

شما، بسته به زبان مادری‌تان و همچنین بسته‌به لهجه‌ای که یاد می‌گیرید، با بعضی صداهای خاص دچار مشکل خواهید شد. در واقع، من فکر می‌کنم که همۀ زبان‌آموزانی که در کلاس‌های ESL مشغول یادگیری زبان انگلیسی آمریکایی هستند، با صدای آمریکاییِ «r» مشکل دارند!

پس چگونه در تلفظ چنین صدای بدقلق و پیچیده‌ای مهارت پیدا کنیم؟

اغراق کنید. در تلفظ این صدا به‌حدی اغراق کنید که احساس مسخره و مضحکی به شما دست دهد. به‌حدی اغراق کنید که مطمئن شوید آن‌قدر زیاده‌روی کرده‌اید که مردم شما را مسخره می‌کنند.

آیا تا حدی اغراق می‌کنید که احساس حماقت به شما دست می‌دهد؟ اگر این‌طور است، پس شما احتمالاً در مسیر درستی هستید.

چگونه زبان انگلیسی را بهتر تلفظ کنیم | تلفظ صحیح انگليسی

اگر هنگام تلفظ به‌طور فوق‌العاده‌ای زیاده‌روی کنید، به‌مرور زمان از شکل دهان و محل زبانتان درهنگام تولید آن صدا بیش‌تر و بیش‌تر آگاه خواهید شد.

باور کنید یا نه، اگر در تلفظ این صداها اغراق کنید، احتمالاً انگلیسی‌زبانانِ native صحبت‌های شما را راحت‌تر متوجه خواهند شد. ممکن است فکر کنید که با این کار لوس و بی‌مزه به‌نظر می‌رسید، دلیل آن این است که به تلفظ این صداها عادت ندارید. اما از دیدگاه یک انگلیسی‌زبانِ native صحبت‌های شما، نسبت‌به صحبت‌های یک فرد خارجی که از تلفظ این صداها خجالت می‌کشد، صحیح‌تر و به‌واقعیت نزدیک‌تر خواهد بود.

هدف چیست؟ درنهایت، شما آن‌قدر به شکل دهانتان عادت خواهید کرد که دیگر متوجه نخواهید شد که اغراق می‌کنید و دیگر درهنگام صحبت به قواعد تلفظ زبان انگلیسی فکر نخواهید کرد. آن‌وقت است که می‌فهمید در مسیری قرار دارید که به شیوایی و روانی کلام ختم خواهد شد.

۸٫ کلمات دشوار را براساس صداهایشان به‌صورت جزءبه‌جزء بنویسید.

با بعضی کلمات خاص مشکل دارید؟ آن‌ها را جزءبه‌جزء بنویسید.

نه، فقط خود کلمه‌ها را ننویسید، بلکه آن‌ها را از منظر آواشناسی (phonetically) نیز به‌صورت جز‌به‌جز بنویسید (به‌جای املا، آن‌ها را براساس صداهایشان بنویسید) .

بیایید فرض کنیم که شما با کلمۀ «pizza» دچار مشکل شده‌اید. این کلمه را از لحاظ آوایی به‌صورت جزءبه‌جزء بنویسید: «piːtsə» .

وقتی به آواها نگاه می‌کنید، می‌توانید ببینید که «double-z» مانند یک «ts» تلفظ می‌شود.

سعی کنید فلش‌کارت بسازید. کلمه را بر روی یک طرف بنویسید و بر روی طرف دیگر آن کلمه را از لحاظ آوایی جزءبه‌جزء یادداشت کنید. اگر این کار به شما کمک می‌کند، می‌توانید در هر سمتی از کارت که خودتان را با آن می‌سنجید ،حروف را هایلایت کنید. (این کار می‌تواند به‌طور ویژه برای زبان‌آموزانِ بصری مفید باشد!)

نوشتن کلمات ازلحاظ آوایی می‌تواند کار دشواری باشد، مخصوصاً اگر این کار را با کلمات زبان دومتان انجام دهید. اگر به کمک احتیاج دارید، به سایت EasyPronunciation.com نگاهی بیندازید. کلمه یا جملۀ موردنظرتان را تایپ کنید، سپس وبسایت خودش برای شما آن را آوانگاری خواهد کرد. (امکانات اضافی این وبسایت به شما اجازه می‌دهد که لهجۀ دلخواه خود را از بین انگلیسی آمریکایی و انگلیسی بریتانیایی انتخاب کنید!)

چگونه زبان انگلیسی را بهتر تلفظ کنیم
چگونه زبان انگلیسی را بهتر تلفظ کنیم | تلفظ صحیح انگليسی

۹٫ آن‌چه می‌شنوید را یادداشت کنید.

می‌خواهید در زمینۀ تلفظ زبان انگلیسی مهارت پیدا کنید؟ بنشینید و گوش دهید. به صحبت‌های یک نفر گوش دهید و آن‌چه می‌گوید را یادداشت کنید.

ممکن است فکر کنید که «آهای، من این‌جا آمده‌ام که مهارت اسپیکینگ را تمرین کنم، نه لیسنینگ!»

اما، گوش‌دادن روشی عالی برای تقویت طرز تلفظ زبان انگلیسی است.

در کلاس‌های زبان فرانسۀ دوران دبیرستان، ما باید هرهفته در آزمون املا شرکت می‌کردیم. معلم به‌مدت ۲۰ دقیقه صحبت می‌کرد و ما باید صحبت‌های او را به‌طور دقیق می‌نوشتیم. من تلاش می‌کردم که از لهجۀ او سردر بیاورم و آن‌چه می‌شنوم را یادداشت کنم، این دو کار باعث شد که من املا و تلفظ زبان فرانسه را بهتر درک کنم.

چگونه زبان انگلیسی را بهتر تلفظ کنیم | تلفظ صحیح انگليسی

مهم نیست که زبان شما در چه سطحی است، وبسایت EnglishClub یک وبسایت عالی برای شما است. شما می‌توانید بین سه سطح مبتدی، متوسط یا پیشرفتۀ املا انتخاب کنید.

شما یک‌بار با سرعت عادی به املای کلمه گوش خواهید داد. سپس بار دوم با سرعت آهسته‌تر به آن گوش خواهید داد تا بتوانید آن را بنویسید. برای بار سوم با سرعت عادی گوش کنید. سپس پاسخ خود را چک کنید.

سایت Youtube نیز برای تمرین مهارت‌های شنیداری (listening) و نوشتاری (writing) گزینه‌های زیادی دارد. همچنین می‌توانید یک صحنه از یک برنامۀ تلویزیونی یا یک فیلم سینمایی را تماشا کنید و آن‌چه می‌شنوید را یادداشت کنید. اگر فیلم را بر روی وبسایت یا سرویسی تماشا می‌کنید که زیرنویس نیز ارائه می‌کند، دوباره آن صحنه را با زیرنویس پخش کنید تا نتیجۀ کارتان را چک کنید.

اگر هنگام شنیدن صداهای دشوار، می‌توانید آن‌ها را تشخیص دهید، به‌احتمال زیاد در آینده نحوه‌ی بیان آن‌ها را نیز یاد خواهید گرفت.

۱۰٫ با زبان‌پیچ‌ها (tongue twisters) تمرین کنید.

آیا هنگام صحبت به زبان انگلیسی در تلفظ صداهای مشابه دچار مشکل می‌شوید؟ مانند صداهای «sh» و «ch» ، «t» و «th» یا نوع کوتاه و بلندِ صدای «e» ؟

نگران نباشید، شما تنها کسی نیستید که این مشکل را دارد. اصلاً و ابداً تنها نیستید.

از خودتان می‌پرسید که چگونه می‌توان لهجۀ انگلیسی را با یک روش سرگرم‌کننده‌تر اصلاح کرد؟ زبان‌پیچ‌ها (Tongue twisters) می‌توانند یک روش سرگرم‌کننده (اما دشوار و پیچیده!) برای تمرین تشخیص دو صدا از یکدیگر باشند.

زبان‌پیچ‌ها درواقع شعرهایی هستند که بازگوکردن آن‌ها می‌تواند دشوار باشد، زیرا صداهای مشابه بسیاری در آن‌ها وجود دارند. وقتی این شعرها اشتباه بیان می‌شوند، خنده‌دار و مضحک به‌نظر می‌رسند و وقتی بالاخره در گفتن آن‌ها استاد می‌شوید، احساس رضایت‌ می‌کنید! در کشورهای انگلیسی‌زبان، مردم فقط به‌همین‌خاطر است که از زبان‌پیچ‌ها استفاده و آن‌ها را بازگو می‌کنند.

در این‌جا چند نمونه از زبان‌پیچ‌های محبوب و مؤثر انگلیسی را آورده‌ایم:

می‌خواهید صداهای «s» و «sh» را تمرین کنید؟ بفرمایید این هم یک مثال برای تمرین:

She sells seashells by the seashore.

این یک زبان‌پیچ بسیار معروف است. اما هرزمان که در بیان آن استاد شدید، سعی کنید چند نمونۀ کمتر شناخته‌شده را امتحان کنید:

The shells she sells are sea-shells, I’m sure.

for if she sells sea-shells on the sea-shore

چگونه زبان انگلیسی را بهتر تلفظ کنیم | تلفظ صحیح انگليسی

Then I’m sure she sells sea-shore shells.

بسیار خوب، حالا بیایید برای تمرین صداهای «cl» و «cr» یک زبان‌پیچ را امتحان کنیم:

How can a clam cram in a clean cream can?

و حالا یکی دیگر برای تمرین صداهای «sh» و «ch» :

If a dog chews shoes, whose shoes does he choose?

۱۱٫ از پادکست‌ها و ویدیوهای مخصوصِ تلفظ استفاده کنید.

چندین راهنمای ویدیویی و صوتی با موضوع طرز تلفظ زبان انگلیسی وجود دارد که شما می‌توانید برای پیشرفت در این زمینه از آن‌ها استفاده کنید. سایت «The English Language Club» ویدیوهایی دارد که چگونگی تلفظ صداهای مختلف را در زبان انگلیسی به شما نشان می‌دهند. سایت «Rachel’s English» ویدیوهای خودمانی و دوستانه‌‌ای درمورد نحوه‌ی صحبت به زبان انگلیسی و طرز تلفظ انگلیسیِ آمریکایی در گفتگوهای روزمره دارد.

اگر پادکست‌ها را بیش‌تر دوست دارید، پادکست «Pronuncian» بیش از ۲۰۰ فایل صوتی دارد که در هرزمینه‌ای، از طرز تلفظ گرفته تا تکیه (stress) و زیر و بمی صدا (pitch) ، به شما کمک می‌کند.

اگر پادکست یا وبسایتی که به‌دنبال آن می‌گردید را در هیچ‌کدام از موارد بالا پیدا نکردید، ویدیوها و پادکست‌های بسیار بیش‌تری وجود دارند که شما می‌توانید از بین آن‌ها انتخاب کنید. وبسایت یا پادکست مناسب خودتان را پیدا کنید.


بهترین پادکست های انگلیسی زبان


چگونه زبان انگلیسی را بهتر تلفظ کنیم | تلفظ صحیح انگليسی

۱۲٫ از خودتان فیلم بگیرید.

یکی از روش‌هایی که به‌کمک آن می‌توانید بفهمید که تمرین‌های شما کارساز هستند یا خیر، این است که با یک دوربین از خودتان فیلم بگیرید. از یک دوربین استفاده کنید، نه فقط یک ضبط صوت، زیرا مهم است که طرز صحبت‌کردن خودتان را ببینید، نه این‌که فقط آن را بشنوید.

برای فیلم‌برداری از خودتان لازم نیست نرم‌افزار خاصی را دانلود کنید؛ در بیش‌تر کامپیوترها و موبایل‌ها دستگاه ضبط ویدیو تعبیه شده است. در کامپیوترهای دارای سیستم‌عامل Mac می‌توانید از برنامۀ PhotoBooth و در کامپیوترهای دارای سیستم‌عامل Windows می‌توانید از برنامۀMovie Moments استفاده کنید. این امکان وجود دارد که برنامه‌های خاص با گذشت زمان تغییر کنند (ممکن است زمانی‌که این مقاله را می‌خوانید، برنامۀ Movie Moments دیگر دردسترس نباشد) اما اگر یک کامپیوتر دوربین داشته باشد، شما باید بتوانید با آن ویدیو ضبط کنید. دستگاه موبایل شما نیز دارای یک اپلیکیشن فیلم‌برداری است که معمولاً جزئی از اپلیکیشن camera محسوب می‌شود.

ویدیوهایتان را با ویدیوهای اشخاص دیگری که در حال گفتن همان کلمات یا صداها هستند، مقایسه کنید. از بخش موردعلاقه‌تان در یک فیلم سینمایی یک ویدیو پیدا کنید. یک یا دو جمله را انتخاب کنید و از خودتان فیلم بگیرید و سعی کنید که با آهنگ صدا (tone) ، تکیه‌ها (stress) و طرز تلفظ آن ویدیو هماهنگ شوید. سپس می‌توانید دو ویدیو را با یکدیگر مقایسه کرده و ببینید که کجاها متفاوت عمل کرده‌اید و دوباره سعی کنید.

یک ویدیو تماشا کنید یا از یکی از دوستانتان بخواهید که شما را چک کند. اگر طرز تلفظ شما متفاوت به‌نظر می‌رسد، از خودتان چند سؤال بپرسید: آیا دهانتان را به‌طرز درستی حرکت می‌دهید؟ آیا زبان شما در جای درستی قرار دارد؟ آیا بخش درست کلمه‌ها را موکد می‌کنید؟ از تمام مطالبی که تا به‌ این‌جا از این مقاله یاد گرفته‌اید، استفاده کنید!

۱۳٫ با یکی از دوستان صمیمی خود تمرین کنید.

مثل همیشه، «با تمرین به نتایج عالی برسید!» و تمرین‌کردن با یک دوست این تجربه را آسان‌تر می‌کند. یک نفر را پیدا کنید و طرز تلفظ را با او تمرین کنید، خواه حضوری باشد، خواه از طریق انجمن‌های آنلاینِ زبان مانند انجمن «Language Exchange» یا «InterPals» .

تمرین‌کردن با یک دوست به شما این فرصت را خواهد داد تا هرآن‌چه را که یاد گرفته‌اید، محک بزنید و از یکدیگر مطالب جدید یاد بگیرید. به‌علاوه، این کار سرگرم‌کننده است!


چگونه زبان انگلیسی را بهتر تلفظ کنیم | تلفظ صحیح انگليسی


۱۴٫ هرچه‌قدر که می‌توانید، صحبت کنید.

اگر اغلب‌اوقات صحبت نکنید، وقتی بالاخره زمان آن فرا برسد که دهانتان را باز کنید و به زبان انگلیسی چیزی بگویید، ممکن است دست‌پاچه و مضطرب شوید.

این کار مانند شرکت در بازی بسکتبال است. شاید شما در دویدن، دریبل‌کردن و پاس‌دادن خوب باشید. اما هیچ‌وقت توپ را پرتاب نکرده باشید.

شما می‌دانید چه‌طور توپ را پرتاب کنید. همیشه دیده‌اید که دیگران چه‌طور این کار را انجام می‌دهند. اما خودتان هیچ‌وقت این کار را نکرده‌اید.

وقتی زمان بازی فرا برسد و یک فرصت برای پرتاب توپ داشته باشید، برای شما سخت می‌شود که این کار را انجام دهید. به‌علاوه، با انجام یک کار جدید درمقابل دیگران، ممکن است به‌حدی مضطرب شوید که اعصابتان شما را فلج کنند.

این موضوع درمورد مهارت اسپیکینگ زبان انگلیسی نیز صدق می‌کند. شما نه‌تنها به تمرین تلفظ انگلیسی نیاز دارید، بلکه نیاز دارید که بر اعصابتان مسلط باشید تا هنگام صحبت درمقابل دیگران احساس راحتی کنید. عدم کنترل اعصاب می‌تواند به اشتباهات زیادی منجر شود، به‌خصوص درزمینۀ تلفظ.

چگونه زبان انگلیسی را بهتر تلفظ کنیم | تلفظ صحیح انگليسی
چگونه زبان انگلیسی را بهتر تلفظ کنیم | تلفظ صحیح انگليسی

سعی کنید برای خودتان یک قانون بگذارید: شما باید در خانه با خودتان به زبان انگلیسی صحبت کنید. برای شروع، وقتی آشپزی می‌کنید یا وقتی برای خواب آماده می‌شوید، همزمان سعی کنید که کارهایتان را مانند یک داستان شرح دهید.

به خودتان قول دهید که هرروز حداقل به‌مدت چند دقیقه با صدای بلند صحبت کنید.

فراموش نکنید، با تمرین به نتایج عالی می‌رسید!

در یادگیری زبان انگلیسی، طرز تلفظ به‌اندازه‌ی دستور زبان و دایره‌ی واژگان اهمیت دارد. به‌کمک این ۱۴ توصیه، خیلی زود در مسیر پیشرفت قرار خواهید گرفت و زبان انگلیسی را مانند یک انگلیسی‌زبانِ native تلفظ خواهید کرد.

پاسخ دهید