شماره تماس پشتیبانی

09381011255

09912315882

مهارت خواندن انگلیسی

۱۰ کتاب برتر برای زبان‌آموزانِ انگلیسی

چرا کتاب انگلیسی زبان؟ به‌جای این‌که بنشینید و انواع توصیه‌های خسته‌کننده درمورد یادگیری زبان را به‌دقت مطالعه کنید و تقریباً همان مطالب را بارهاوبارها بخوانید، شاید بَد نباشد که روش خوب و قدیمیِ کتابخوانی را نیز امتحان کنید. این کار علاوه‌بر این‌که توانایی‌های شما را درخصوص یادگیری انگلیسی به‌عنوان زبان دوم یا خارجی ارتقا می‌دهد، به شما کمک می‌کند که لغات جدیدی را در دایره‌ی لغات روزمره‌تان جای دهید.

اما این‌که برای مطالعه و یادگیری زبان از کجا شروع کنیم و با کدام کتاب شروع کنیم، خود تصمیم دشواری است، مخصوصاً باوجود قواعد نحویِ (syntax) پیچیده‌ی کتاب‌ها، هزارتوهایی از مضمون‌های مختلف و اضافه‌بر همۀ این‌ها، موضوعات چندلایۀ کتاب‌ها، که درک زبان را برای دانش‌آموزانِ ESL یا EFL (زبان‌آموزانی که انگلیسی را به‌عنوان زبان دوم یا خارجی یاد می‌گیرند) دشوار می‌کند، چه رسد به درک خود کتاب.

یادگیری زبان انگلیسی به‌کمک آثار ادبی یکی از مؤثرترین و لذت‌بخش‌ترین روش‌های یادگیری یک زبان است. (من به‌عنوان کسی که این روش را امتحان کرده، این موضوع را تأیید می‌کنم.) نبودِ جزئیات فنی و نگرش غیرضروری، پروسۀ یادگیری را برای یک زبان‌آموزِ آسان‌تر می‌کند.

برای این‌که کم‌کم عاشق مطالعۀ متون انگلیسی شوید، باید به‌دنبال کتاب‌های دُرستی بگردید؛ کتاب‌های که لغات ساده، سیر داستانی خطی، قواعد نحوی ساده و یک موضوع گیرا داشته باشند. در این پُست ما نام ۱۰ کتاب را برای شما آورده‌ایم که هیچ‌وقت از مطالعۀ آن‌ها دست نخواهید کشید!

#۱ کتاب «Matilda» اثر رولد دال

چرا با یک کتاب کلاسیک با موضوع قدرت مطالعه شروع نکنیم؟ کتاب «Matilda» اثر رولد دال یک داستان دلگرم‌کننده درباره‌ی یک دختر کوچولوی پنج‌ساله به‌نام ماتیلدا است که به‌خاطر بی‌مهری و بی‌توجهیِ مداوم والدین و برادرش، زمانی‌که فقط سه سال دارد، خواندن را یاد می‌گیرد. ماتیلدا در وجود خانم جنی یک شنونده‌ی غیرمنتظره پیدا می‌کند، خانم جنی یک معلم مدرسۀ خوش‌قلب است که با ماتیلدا با احترام رفتار می‌کند و او را درک می‌کند.

یادگیری انگلیسی
 کتاب انگلیسی

متن کتاب بسیار ساده است و تصویرسازی‌های فوق‌العاده‌ی کوئنتین بلیک نیز در سرتاسر کتاب دیده می‌شوند. این کتاب شما را به درون دنیای یک فرد کتابخوانِ مصمم و سخت‌کوش خواهد کشاند که تنها پنج سال دارد.

سبک داستان‌سرایی این کتاب غنی و گیرا است و سیرِ داستانی آن شما را از تَه قلب دلگرم می‌کند و باعث می‌شود که پروسۀ یادگیری زبان انگلیسی برای شما سرگرم‌کننده‌تر شود. «Matilda» احتمالاً یکی از بهترین کتاب‌هایی است که با آن می‌توانید سفر بی‌پایان کتابخوانی‌تان را آغاز کنید.

#۲ کتاب «The Little Prince» اثر آنتوان دو سنت اگزوپری

کتاب «The Little Prince» علاوه‌بر این‌که در ظاهر یک داستان اخلاقی ساده است، موضوعات بسیار بیشتری را نیز پوشش می‌دهد. یک روباه درس‌های مهم زندگی را به یک شاهزاده‌ی کوچک یاد می‌دهد و به او می‌آموزد که به‌جای این‌که از دریچۀ چشمانش به دنیا نگاه کند، با قلبش آن را ببیند. این کتاب عموماً تحت ‌عنوان «یک کتاب کودکانه برای بزرگسالان» دسته‌بندی شده است.

این کتاب در اصل به زبان فرانسوی نوشته شده و به‌شکلی فوق‌العاده به ۱۰ زبان دنیا، ازجمله انگلیسی، ترجمه شده است. در مقایسه با شیوه‌های معمول یادگیری زبان، لغات و متن ساده‌ی این کتاب به‌طور قطع باعث خواهند شد که یادگیری زبان بسیار آسان‌تر شود.

یادگیری انگلیسی
 کتاب انگلیسی

به‌عنوان یک کتاب کودکان، واضح است که زبانِ «The Little Prince» ساده و صریح است و مستقیماً به اصل مطلب اشاره می‌کند. علاوه‌بر این، یک کتاب عالی برای زبان‌آموزانِ انگلیسی به‌شمار می‌رود تا در سطح عمیق‌تری به کاوش بپردازند و شخصاً کتاب را تفسیر کنند.

عمومیت درس‌های این کتاب باعث می‌شود که خوانندگان بسیار راحت‌تر با آن همزادپنداری کنند. خواندن این کتاب واجب است و یک شروع عالی برای ماجراجویی شما در زمینۀ کتابخوانی به‌حساب می‌آید!

#۳ کتاب «The Curious Incident of the Dog in the Night-time» اثر مارک هادون

کریستوفر پسری ۱۵ ساله و مبتلا به بیماری اوتیسم است که درمورد چگونگی مرگ سگش شروع به کاوش می‌کند تا بفهمد که دقیقاً چه بلایی سر او آمده است. زبان این رمان بیانگر مشکلات کریستوفر در  برقراری ارتباط معمولی با دیگران و سرشت منطقی و سرراست او است. این امر خواندن این کتاب را ساده و راحت می‌کند.

یادگیری انگلیسی
 کتاب انگلیسی

این کتاب همچنین احساس همدلیِ خوانندگان را درخصوص کم‌توانی در یادگیری برمی‌انگیزد و نوعی زبان و طرز بیان را برای آن‌ها آشکار می‌کند که بلافاصله موجب علاقه‌مندی خوانندگان می‌شود. این کتاب یکی از معدود رمان‌های کارآگاهی-جنایی است که خوانندگان آماتور را در زمینۀ سبک و داستان مجذوب خود می‌کند.

#۴ کتاب مصور «The Adventures of Tintin»

مسلماً همه عاشق کتاب‌های مصور هستند! برای تقویت زبان انگلیسی چه راهی بهتر از خواندن یک کتاب مصور که مملو از ماجراجویی و جهانگردی است وجود دارد؟ تَن‌تَن یک خبرنگار بی‌باک است که به سرتاسر دنیا سفر می‌کند و از پرونده‌های رازآلود پرده برمی‌دارد. برفی (Snowy) سگِ تَن‌تَن، کاپیتان مورگانِ عجول و شکاک و پروفسور کَلکولوسِ کم‌شنوا اما باهوش سه دوست و همسفر تَن‌تَن هستند که در این کار او را یاری می‌کنند.

 کتاب انگلیسی

مطالعۀ کتاب‌های مصور یک راهکار عالی برای یادگیری زبان انگلیسی است و قطعاً تَن‌تَن یک گزینۀ فوق‌العاده برای این کار به‌حساب می‌آید. به‌کمک کتاب‌های مصور، آشنایی با یک زبان دوم بیشتر به یک فعالیت لذت‌بخش بدل می‌شود تا یک وظیفۀ خسته‌کننده برای خواننده‌ی کتاب. شاید به همین خاطر است که در اکثر لیست‌های کتاب‌های برترِ یادگیری زبان، خواندن کتاب‌های مصور حتماً توصیه می‌شود.

تَن‌تَن که در اصل به زبان فرانسوی نوشته شده است به زبان‌های زیادی، ازجمله انگلیسی، نیز ترجمه شده است. اگر دوست دارید که در اوقات فراغت خود پیرامون هزاران پرونده‌ای که تَن‌تَن به‌عهده می‌گیرد، چرخ بزنید، بی‌درنگ شروع به خواندن این کتاب کنید!

#۵ کتاب «Harry Potter and the Sorcerer’s Stone» (و کل مجموعه کتاب هری پاتر)

بله، بله می‌دانم. می‌دانم که نام هری پاتر تقریباً در هر موقعیتی که شما بخواهید، به بیشترین دفعات بُرده شده است. اما این کتاب شایستگی آن را دارد. این کتابِ کلاسیک که توسط جی.کی رولینگ در سال ۱۹۹۷ نوشته شد، اولین کتاب از یک مجموعۀ هفت جلدی مملو از جادو، ماجراجویی، شجاعت و ازخودگذشتی است.

هری پاتر، قهرمان داستان، یک جادوگر است و باید در ۱۱ سالگی دوران تحصیل خود را در مدرسۀ علوم و فنون جادوگریِ هاگوارتز، که مشهورترین مدرسۀ جادوگری در دنیا است، آغاز کند. این کتاب به رابطۀ دوستانۀ هری با رون ویزلی و هرماینی گرنجر که در ادامه به بهترین دوستان او بدل می‌شوند، می‌پردازد. در این کتاب درباره‌ی خصومت هری با دراکو مالفوی و نزاع همیشگی او با ولدمورت، جادوگر سیاهی که قصد جان او را دارد،  نیز می‌خوانیم.

کتاب انگلیسی

این کتاب زبانی گیرا و ساده دارد و روشن و واضح نوشته شده است. شما تنها زمانی این کتاب را زمین خواهید گذاشت که کلِ آن را در یک جلسه مطالعۀ بی‌وقفه تمام کرده باشید. این کتاب قطعاً گزینۀ منتخب کتابخوانانِ ESL برای یادگیری زبان انگلیسی است، چراکه بدون شک یکی از بهترین کتاب‌های نوشته شده به زبان انگلیسی به‌شمار می‌رود.

#۶ کتاب «A Wrinkle in Time» اثر مادلین لنگل

دو کودک و سه ساحره راهیِ یک سفر ماجراجویانه می‌شوند و حد و مرزهای زمان را به چالش می‌کشند. به نظر جالب می‌آید، این‌طور نیست؟

مِگ موری و برادرش چارلز والاس مدتی است که بدون پدرشان، زندگی می‌کنند، یعنی دُرست از زمانی‌که آقای موری، به‌کمک یک تِسِرکت (ابرمکعب چهاربعدی) که خودش آن را ساخته بود، راهی برای سفر به یک سیاره‌ی دیگر کشف کرد.

یادگیری انگلیسی
 کتاب انگلیسی

بچه‌ها به‌همراه یکی از هم‌کلاسی‌های مِگ به‌نام چارلز و سه ساحره به نام‌های: خانم چیه (Mrs Whatsit) خانم کی (Mrs Who) و خانم کدام (Mrs Which) به آن سیاره سفر می‌کنند تا پدرشان را پیدا کنند، غافل از این‌که سیاره مملو از تمام شرارت‌های موجود در دنیا است.

مگان راوی داستان است، این موضوع باعث می‌شود که داستان ساده و عاری از جلوه‌های ادبیِ بیش از اندازه باشد. نبودِ اصطلاحات و استعاره‌های پیچیده باعث شده است که یادگیری زبان انگلیسی مؤثرتر و در عینِ ‌حال جذاب و سرگرم‌کننده شود. این امر درک کتاب را آسان‌تر می‌کند و شما را ترغیب می‌کند که با خواندن این کتاب قدم در راه یک سفر خیالی بگذارید!

#۷ کتاب «The Room on The Roof» اثر راسکین باند

راسکین باند این کتاب را زمانی‌که ۱۷ سال داشت و به‌تنهایی در شهر عجیب و شگفت‌انگیز دهرا (Dehra) زندگی می‌کرد، نوشت.

این کتاب آرام‌آرام شما را به وسط یک مرغزارِ خیالی در میان درختان بلندقامت کاج، با نسیم خنکی که لابه‌لای موهایتان می‌دود، می‌برد. این‌ اندازه رشوه برای این‌که شما را به خواندن این کتاب وا داریم، کافی است؟ شاید.

یادگیری انگلیسی
 کتاب انگلیسی

«راستی» یک پسر یتیم انگلیسی-هندی است که از دست سرپرست ظالم خود فرار می‌کند و به گروهی متشکل از چهار پسر به‌نام‌های کیشن، سومی، رانبیر و سوری پناه می‌برد. او به‌عنوان معلم زبان انگلیسیِ کیشن مشغول به کار می‌شود و دلباختۀ مینای زیبارو، مادر کیشن، می‌شود. داستان کتاب میان زندگی روزمره‌ی او و ماجراهایی که با دوستانش دارد، پیچ‌وتاب می‌خورد.

زبان این کتاب بسیار ساده است و سبک یک قصۀ کوتاه را دارد. اگر دوست دارید که زندگی در تپه‌ها را تجربه کنید و همزمان با یادگیری زبان انگلیسی آشنا شوید، این کتاب بهترین گزینه برای مطالعه است.

#۸ کتاب «Mieko and the Fifth Treasure» اثر النور کوئر

«میکو و پنجمین گنج» ، با تنها ۷۷ صفحه، احتمالاً آسان‌ترین کتاب این لیست است.

میکو یک خطاط و هنرمند بسیار بااستعداد است که در خلال جنگ به خانۀ پدربزرگ و مادربزرگش فرستاده می‌شود. هنگامی‌که دست میکو در یک بمباران آسیب می‌بیند، او می‌ترسد که مبادا استعداد و «پنجمین گنج» خود _ زیبایی درون قلبش_ را از دست بدهد. این گنج کلید خوشبختی و الهام‌بخش هنر او است.

یادگیری انگلیسی
 کتاب انگلیسی

در این کتاب میکو تقلا می‌کند که خود را با محیط مدرسه تطبیق دهد، در مدرسه بچه‌ها با او بدرفتاری می‌کنند، اما صبر خود او و وجود پدربزرگ و مادربزرگِ مهربانش روحیۀ او را بالا نگه می‌دارند. میکو با یوشی، یک پسر خوش‌قلب، و عمۀ سخت‌گیر اما مهربان او دوست می‌شود. اگر به‌دنبال یک قصۀ دلگرم‌کننده هستید، دیگر لازم نیست به جستجو ادامه دهید، چراکه این کتاب همانی است که به دنبالش بوده‌اید.

#۹ مجموعه کتاب‌های «Nancy Drew» اثر کارولین کین

منظورم این است که … قطعاً شما دوست دارید که کتابی درباره‌ی یک کارآگاهِ زن سرسخت و خفَن که با زیرکی پرونده‌های جنایی را حل می‌کند، بخوانید. وقتی صحبت از حل پرونده‌هایی در رابطه با موقعیت‌های عجیب‌وغریب و جرائم خطرناک به‌میان می‌آید، «نانسی درو» اصلی‌ترین مجموعه داستان کارآگاهی برای رده‌ی سنی نوجوانان است. مجموعۀ «نانسی درو» با ۱۷۵ کتابی که عاشقانِ کتاب و کتابخوانی در سرتاسر دنیا با اشتیاق فراوان آن‌ها را خوانده‌اند، طولانی‌ترین مجموعه کتاب ادامه‌دار به‌شمار می‌رود.

کتاب انگلیسی

این مجموعه کتاب معمایی، با بیانی ساده اما گیرا و پرونده‌های میخکوب‌کننده‌ای که می‌توانید آن‌ها را پیگیری کنید، یادگیری زبان را برای زبان‌آموزان به‌آسانیِ آب‌خوردن خواهد کرد.

فوراً خواندن این مجموعه را شروع کنید، چون راه طولانی و جذابی را با خودِ شخص نانسی درو در پیش دارید.

#۱۰ کتاب «Tuesdays with Morrie» اثر میچ آلبوم

یک مرد با استاد دانشگاه پیر خود، که از یک بیماری تحلیل‌برنده‌ی اعصاب رنج می‌برد و آرام‌آرام به مرگ خود نزدیک می‌شود، به صحبت می‌نشیند و درس‌های باارزش زندگی را می‌آموزد. «Tuesdays with Morrie» بار دیگر به ملاقات آن حس خویشاوندی و صمیمیتی می‌رود که احتمالاً شما نیز آن را در زندگی‌تان با یک آموزگار تجربه کرده‌اید.

این آموزگار می‌تواند یک غریبه باشد که به‌طور اتفاقی او را در اتوبوس ملاقات کردید، یا یک معلم مدرسه، یک دوست جوان‌تر از خودتان یا حتی مادرتان.

کتاب انگلیسی

گفتگوهای ساده‌ای که متن این کتاب را تشکیل می‌دهند پرسش‌های اخلاقی پیچیده‌ترِ شما را قابل‌درک‌تر و فهم آن‌ها را به‌اندازه‌ی کافی آسان خواهند کرد. نگران نباشید، این کتاب یکی از آن کتاب‌های خسته‌کننده‌ی فلسفی نیست که بی‌وقفه فقط موعظه می‌کنند و بس.

کتاب‌های خواندنی خوب!

پس منتظر چه هستید؟ برای خودتان یک فنجان چای (یا قهوه، انتخاب با خودتان است، ما بی‌طرف هستیم) دَم کنید و در مکانِ مطالعۀ محبوبتان لَم دهید. مطالعه در سطح پیشرفته، باعث خواهد شد که در آخر نویسنده‌ی بهتری شوید، ما برای این هدف نیز توصیه‌هایی داریم.

چه‌کسی می‌داند، شاید آن زمان که کتاب‌های موجود در این لیست را به‌کلی به تاراج بُردید، لیست بزرگ‌تری از کتاب‌ها را طلب کنید تا آن‌ها را نیز با اشتیاق فراوان بخوانید.

یک مقاله جالب دیگر بخوانید:

۸ مرحله آسان برای بهبود مهارت خواندن انگلیسی

پاسخ دهید